Kitap Adı: Balkan Savaşları
Yayın Tarihi: 26-04-2014
Baskı Sayısı: 1. Baskı
ISBN Numarası: 978 605 555 35 93
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 160
Cilt Tipi: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyutlar: 13,5x21
Fiyatı: 13 TL
Tanımı: Osmanlı Devleti’nin kurulduğu günden beri ana sefer politikalarının uygulandığı Rumeli Topraklarının; bir başka deyişle Osmanlı Avrupa’sının çoğu topraklarının kaybedildiği Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşından önce Osmanlı’nın içinde bulunduğu en önemli savaştır.

Balkan müttefikleri özellikle Rusya’nın yıllardır verdiği destekle bu savaşa hazırlanmışlardır. Rusya, Balkanlarda Osmanlı nüfuzunun kırılmasını bir dış politika olarak benimsemişti. Rusya bir yandan Balkan Devletlerine Osmanlı’ya karşı destek verirken, Osmanlı’ya da Balkanlar’da herhangi bir savaş çıkmayacağına dair sahte beyanatlar vermekteydi. Osmanlı’da bu beyanatlara güvenerek savaş için herhangi bir hazırlık içine girişmemişti. Hatta bu beyanatlara güvenerek Balkanlardaki 120 tabur yaklaşık 120.000 usta askerini de terhis etti. Bu zamansız ve tedbirsiz terhisin faturasını Osmanlı Savaşta ağır ödeyecekti. Çünkü bu usta askerlerin yeri daha silah bile tutmamış olan askerlerle kapatılmaya çalışılmıştır. Hal böyle olunca Osmanlı’nın Balkan Savaşlarında başarı olasılığı çok düşük seviyelere düşmüştür.

Balkan savaşlarında, Osmanlı’nın içinde bulunduğu diğer bir olumsuzlukta askerlerinin siyaset kavgasına girişmesidir. Askerler esir alındıkları zaman bile birbirleriyle siyaset kavgasına devam etmiştir. Bakıldığında savaş sırasında birçok şey Osmanlı’nın aleyhinedir. Bu kitabımda Osmanlı’nın çehresini olumsuz yönde değiştiren bu Balkan savaşlarında yaşanılan olumsuzluklar ve bu savaş sırasında Osmanlı’nın içinde bulunduğu siyasi, askeri ve iktisadi durum konu alınmıştır.
0 531 988 97 66 - 0 286 217 22 24   info@akademiparadigma.net
Fetvahane Sok. No:22/c Kemalpaşa Mah. Merkez/ÇANAKKALE